درباره GOST_R

GOST_R

GOST (به روسی: GOST) اشاره به مجموعه ای از استانداردهای فنی که  توسط شورای  علم اوزان ومقادیر و استاندارد و گواهینامه (EASC) تدوین شده است، که این استانداردهای منطقه ای تحت نظارت کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) است.
در حقیقت Gost-R یک استاندارد منطقه ای است و دریافت گواهینامه آن نشاندهنده  :
تایید شاخص کیفیت محصول
انطباق محصول با استانداردها و یا مشخصات سفارش  
انطباق با ایمنی محصول

تاریخچه :

استاندارد GOST در اصل توسط دولت اتحاد جماهیر شوروی تهیه و تدوین شد . کلمه GOST به معنی استاندارد و مخفف gosudarstvennyy (استاندارد دولت روسیه) است.
تاریخ استانداردهای ملی در اتحاد جماهیر شوروی به سال 1925 برمی گردد، زمانی که یک سازمان دولتی، و بعدها با نام Gosstandart تاسیس شد و وظایف آن تهیه و تدوین ، به روز رسانی، چاپ و نشر، و انتشار استانداردها بود. پس از جنگ جهانی دوم، استاندارد ملی از طریق یک برنامه مدون تحول بزرگی برای آن شکل گرفت. اولین استاندارد GOST، با نام GOST 1 سیستم استاندارد امور خارجه، در سال 1968 منتشر شد.
در سال 1968 سیستم دولتی طرح استاندارد (SSS) را در جهت توسعه با استانداردهای زیر ایجاد کرد :
RST- استاندارد جمهوریخواه؛
IST - استاندارد صنعتی؛
STE - استاندارد سازمانی.
سطح توسعه فنی و همچنین نیاز به توسعه و پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی طراحی و محاسبه شد و بسیاری از عوامل دیگر منجر به ایجاد مجتمع های استاندارد و تعدادی از سیستم های عمومی استاندارد فنی بزرگ شد. این استانداردها ، استانداردهای بین صنعتی نام گرفت ، عبارتند از:
USCD - سیستم یکنواخت از مستندات سازنده 
USTD - سیستم یکنواخت فن آوری اسناد 
SIBD - سیستم مستندات اطلاعات کتابشناسی 
SSM - سیستم امور خارجه ارائه یکنواختی اندازه گیری 
SSL ها سیستم استانداردهای ایمنی کار 
USPD - سیستم یکنواخت مستندات برنامه 
SSERTE - سیستم استانداردهای مورد نیاز ارگونومیک و فنی و زیبایی 
سیستم USCD و USTD جایگاه ویژه ای در میان سایر سیستم های درون صنعتی دارنو واین سیستمهابه هم مرتبط هستند .
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استانداردهای GOST یک وضعیت جدید از استانداردهای منطقه ای به دست آورد. این استانداردها در حال حاضر توسط شورای اروپایی و آسیایی ، ( اوراسیا EASC)، و تحت نظارت کشورهای مستقل مشترک المنافع و روسیه اداره می شود.
در حال حاضر، مجموعه از GOST استانداردهای شامل بیش از 20000 عنوان گسترده در فعالیت های ارزیابی انطباق در 12 کشور استفاده می شود. خدمات به عنوان مبنای قانونی برای برنامه های صدور گواهینامه دولت و بخش خصوصی در سراسر کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS)، استانداردهایی نظیر انرژی، نفت و گاز، حفاظت از محیط زیست، ساخت و ساز، حمل و نقل، ارتباطات از راه دور، استخراج از معادن، فرآوری مواد غذایی، و دیگر صنایع را پوشش داده است.
کشورهای زیر تمام یا برخی از استانداردهای GOST را علاوه بر استانداردهای خود ، مورد پذیرش قرار داده اند . این کشورها عبارتند از : روسیه، بلاروس، اوکراین (DSTU)، مولداوی، قزاقستان، آذربایجان، ارمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، گرجستان، و ترکمنستان.
از آنجا که روسیه، بزرگترین و تاثیر گذار ترین عضو از کشورهای مستقل مشترک المنافع است ، یک تصور غلط رایج به وجود آمده است که استاندارد GOST استانداردهای ملی روسیه است. در صورتی که  سازمان EASC، مسئول برای توسعه و نگهداری استانداردهای GOST می باشد .
استانداردهای GOST به عنوان استاندارد منطقه ای طبقه بندی می شود و  استانداردهای  GOST R توسط سازمان جهانی ISO به عنوان استانداردهای منطقه ای به رسمیت شناخته شده اند .

برخی از استاندادهای GOST-R :

GOST 7.67: کدهای کشور
GOST 5284-84: Tushonka (خورشتی کنسرو گوشت گاو)
GOST 7396: استاندارد برای قدرت شاخه و پریز برق مورد استفاده در روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع
GOST 10859: برای رایانه، شامل non-ASCII/non-Unicode مورد نیاز در هنگام برنامه نویسی در زبان های برنامه نویسی.
GOST 16876-71: یک استاندارد برای آوانگاری سیریلیک به لاتین 
GOST 31108-2003 :مشخصات سیمان برای ساخت و ساز عمومی
GOST 10178-85 :مشخصات سیمان پرتلند و سیمان کوره ذوب اهن 
GOST 30515-97 : مشخصات عمومی سیمان

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :
تصویر :